Blog Categories
Search
Recent Articles
Mleko?
Posted by          lip 19, 2018      Home      Comments: 0
Mleko?

Mleko pijemy od chwili narodzin. Jednakże, co ciekawe człowiek jest jedynym ssakiem, który pije mleko także będąc już dojrzałym. Na temat mleka toczy się wiele dyskusji, jedno jest pewne, z wiekiem tolerancja na mleko wraz z wiekiem spada. Krowie mleko jest uważane za jedno z najzdrowszych i dostarczających najwięcej białka i wapnia. Zawiera także witaminy z grupy B, jak ryboflawinę (B2) oraz kobalaminę (B12). Tłuszcz mleczny zawiera także CLA, czyli sprężony kwas linolowy, który jest popularnym suplementem diety wśród sportowców. Stymuluje procesy metaboliczne, zapobiega chorobom zwyrodnieniowym oraz cukrzycy. Mleko bogate jest także witaminę D oraz karotenoidy.

Niestety wiele osób z czasem zaczyna zmagać się z nietolerancją laktozy i krowie mleko musi odejść w zapomnienie. W takich przypadkach sięgamy po produkty mlekopodobne, które pochodzą z roślin. Jednakże, mleka roślinne nigdy nie będą dostarczać tyle białka, aminokwasów co mleko zwierzęce. Są zdecydowanie lżejsze i nie powodują uczucia dyskomfortu w żołądku.

Najpopularniejszym mlekiem jest mleko sojowe, które niestety bywa słodzone. Zawiera dużą ilość cukrów. Skład także nie powala, zawierają mało białka - poniżej 1 g oraz jest ubogie w tłuszcz. Zawiera mnóstwo węglowodanów i tylko pod względem energetycznym przypomina mleko krowie. Jednakże, w składzie znajdziemy więcej folianów oraz niacyny. Mleko sojowe nie uczula, nie zawiera laktozy tak, jak mleko kokosowe, ryżowe i migdałowe. Wymienione powyżej posiadają charakterystyczny smak, do którego trzeba się przyzwyczaić.

Długotrwałe spożywanie mleka pochodzącego z roślin może powodować niedobory protein, minerałów oraz składników odżywczych. Mleko krowie zawiera także jod, który ciężko znaleźć w pożywieniu. Decydując się na picie mleka innego niż zwierzęce warto sprawdzać skład. Producenci coraz bardziej ulepszają swoje produkty dodając do nich barwniki, stabilizatory, słodziki, konserwanty oraz aromaty.

Related Posts: