Blog Categories
Search
Recent Articles
Pilates w męskiej odsłonie
Posted by                Comments: 0
Pilates w męskiej odsłonie

Pilates, czyli połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych, został wymyślony na początku XX wieku przez Josefa Humbertusa Pilatesa. System ćwiczeń ma za zadanie wzmacniać mięśnie bez efektu hipertrofii, czyli nadmiernego rozbudowywania mięśni. Pilates uelastycznia ciało, odciąża kręgosłup, poprawia postawę. Oprócz zbawiennych ćwiczeń na ciało, wpływa także na ogólną poprawę zdrowia oraz obniża poziom stresu. Trening, jak się okazało, w dużej mierze przemówił do kobiet, które marzyły o smukłej i proporcjonalnej sylwetce. Co ciekawe, coraz więcej mężczyzn decyduje się na pilates i obalamy mit, że jest to babski sport i pokażemy pilates w męskiej odsłonie. 

Ćwiczenia angażują wszystkie mięśnie, nawet mięśnie głębokie, o których istnieniu dowiadujemy się zazwyczaj, mając zakwasy. Pilates świetnie dopełnia trening ze względu na to, że zwiększa siłę oraz wytrzymałość.

Trening w dużej mierze opiera się na ćwiczeniach na partie brzucha. Ich odpowiednie napięcie przez praktycznie cały czas trwania treningu pozwala przyjmować dowolne pozycje. Dbają także o utrzymanie odpowiedniej postawy pleców – mięśnie stabilizują kręgosłup. Regularne treningi wpłyną na ich kształt, zaczną być wyraźniejsze, a talia zwęży się.

Podczas pilatesu mięśnie wzmacniają się, zwiększa się także wytrzymałość. Trening jest typowo siłowy, do ćwiczenia potrzebny jest Ci tylko Twoje ciało, które powoli, dzięki ćwiczeniom będzie kształtować proporcjonalną sylwetkę, nie zyskasz na masie mięśniowej w spektakularny sposób, ale zadbasz o subtelny, zdrowy wygląd.

Trening angażuje także mięśnie miednicy, Kegla. Trenując regularnie, poprawisz swoją sprawność seksualną, między innymi dlatego, że dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla pozwalają wydłużyć stosunek i kontrolować wytrysk.

Typowe męskie ćwiczenia pilatesu to corkscrew, side plank oraz pompki.

Pompki wykonuje się na kolanach. Należy położyć się wygodnie na brzuchu, ugiąć nogi w kolanach tak, by ułożyć łydki prostopadle do podłoża. Wraz z ugięciem ramion należy wziąć wdech przez nos, z wyprostem, wydech ustami. Mięśnie brzucha powinny być cały czas napięte.

Corkscrew, czyli korkociąg – połóż się na plecach, unieś nogi i zegnij je w kolanach, tworząc kąt 90 stopni. Łydki powinny być w linii równoległej do podłogi. Biorąc głęboki wdech należy wyprostować nogi i starać się wykonać na wyproście pełne koło w prawą stronę. Po wykonaniu ruchu, należy opuścić nogi na podłogę. Wraz z kolejnym podniesieniem nóg, należy wykonać ruch w lewą stronę.

Kolejnym ćwiczeniem jest side plank. Należy położyć się na boku, tak, by prawe ramię było ułożone prostopadle do ciała, łokieć powinien znajdować się w linii prostej z ramieniem. Przedramię, o które opieramy całe ciało, powinno dotykać podłogi. Nogi swobodnie do tej pory leżące na podłodze, powinny wraz wdechem ułożyć się jedna na drugiej. Robiąc wydech należy podnieść biodra do góry, utrzymując cały ciężar na przedramieniu. Dłoń także powinna przylegać do podłogi – utrzymuje równowagę ciała. W takiej pozycji powinniśmy pozostać przez minutę, oddychając miarowo. Po minucie należy opuścić biodra, położyć ciało i wykonać ćwiczenie na drugi bok. Plank możesz wykonać także na obu rękach, opierając ciężar ciała na przedramionach, patrząc w podłogę.

Pilates jednak nie wyciśnie z ciebie siódmych potów, ale gwarantujemy, że się zmęczysz. Ćwiczenia mogą być dodane do twojego standardowego treningu, w celu wzmocnienia mięśni brzucha oraz kręgosłupa. Jeżeli jesteś po kontuzji i nie możesz wykonywać swojego regularnego zestawu ćwiczeń, pilates sprawdzi się idealnie jako zamiennik.