Blog Categories
Search
Recent Articles
Tapioka
Posted by          lip 25, 2018      Home      Comments: 0
Tapioka

Tapioka jest skrobią pochodzącą z manioku - korzenia. Gatunek ten pochodzi z północno-wschodniego regionu Brazylii, ale jego użycie rozprzestrzeniło się w całej Ameryce Południowej. Jest to tropikalny, wieloletni krzew.

Chociaż tapioka jest podstawowym pożywieniem dla milionów ludzi w krajach tropikalnych, dostarcza tylko wartości odżywczej węglowodanów, a także ma niską zawartość białka, witamin i minerałów. W innych krajach jest stosowany jako środek zagęszczający w różnych produktach spożywczych.

Tapioka składa się głównie z węglowodanów, przy czym każdy kubek zawiera 23,9 gramów, w sumie 105 kalorii; ma niską zawartość nasyconego tłuszczu , białka i sodu. Nie zawiera istotnych witamin i minerałów w diecie . Jedna porcja puddingu z tapioki zawiera niewielkie ilości kwasu oleinowego i kwasów tłuszczowych omega-3 lub omega-6 .

Wyprodukowanie kuleczki tapioki, wymaga suszonej mąki z manioku, która jest częściowo zżelowana, dzięki czemu wygląda jak płatki lub granulki o nieregularnym kształcie.

Aby utworzyć perły, można także użyć ziarnz tapioki, które można wyciąć lub wytłoczyć. Perły są poddawane obróbce cieplno-wilgoci, która może wydłużyć okres przydatności do spożycia nawet o 2 lata.

Perełki z tapioki mają wiele wyjątkowych właściwości, które przyczyniają się do tekstury i odczucia w ustach. Wiele z tych właściwości fizycznych jest wynikiem ich składu skrobi i są one znacząco zmienione przez przetwarzanie. Kuleczki z tapioki są charakterystycznie miękkie i gumiaste, z wyraźną elastyczną strukturą i półprzezroczystym wyglądem.

Podczas II wojny światowej, z powodu braku żywności w Azji Południowo-Wschodniej, wielu uchodźców przeżyło na tapioce. Roślinę maniokową łatwo uzyskuje się przez wycinanie łodyg, rośnie dobrze na glebach o niskiej zawartości składników odżywczych i można ją zbierać co dwa miesiące. Roślina dostarczyła uchodźcom bardzo potrzebnych węglowodanów, które pozwoliły im przeżyć.

Tapiokę można dodawać do soków, koktajli. Modna jest tkzw. bubble tea, czyli herbata z dodatkiem perełek nasączonych sokiem. Dostarcza dużo węglowodanów oraz świetnie sprawdza się podczas przygotowywania przekąsek.

Related Posts: